Większość prac budowlanych rozpoczyna i opiera się wokół zamontowania instalacji sanitarnej. Montujemy ją z myślą o późniejszym, codziennym funkcjonowaniu ogrzewania i ciepłej wody w mieszkaniu. Nie wyobrażamy sobie życia bez prawidłowego wyposażenia domu w sanitarną instalację.
Jaką instalację sanitarną wybrać?
Na początku należy zastanowić się i zdecydować, jaki rodzaj instalacji sanitarnej znajdzie się w naszym domu. Dzieli się ona na dwa rodzaje – trójnikowy i rozdzielaczowy.
Pierwszy rodzaj jest stosunkowo prosty w montażu, a z racji na niskie koszty, również bardzo popularny. Charakterystyczną cechą jest tutaj rozprowadzanie wody równomiernie, do wszystkich części instalacji sanitarnej. Przeważnie stosowana jest w domach piętrowych, ponieważ rury prowadzone są właśnie od pionów. Drugi rodzaj instalacji sanitarnej, czyli instalacja hydrauliczna rozdzielaczowa wzięła swoją nazwę od rozdzielacza wody. Jest on podstawą każdej kondygnacji. Służy to aby usprawnić doprowadzenie wody na wszystkie poziomy budynku. To znacznie droższy wariant, dlatego nie tak popularny.
Jak zamontować instalację sanitarną
Kolejność montażu instalacji sanitarnej wygląda następująco:
- doprowadzenie wody – na początkowym etapie prac doprowadza się wodę do działki budowlanej,
- montaż szkieletu – zależnie od szybkości prac, montuje się szkielet instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej ścieki (prace fundamentowe) – w ścianie fundamentowej tworzy się przepust, rozprowadza się rury zgodnie z projektem domu,
- montaż elementów w ścianach – rury kanalizacyjne i wodociągowe doprowadzane do określonych już pomieszczeń – w międzyczasie montowane są inne instalacje: teletechniczne, elektryczne, wentylacyjne itd.,
- montaż instalacji grzewczej – ogrzewania podłogowego i/lub ściennego,
- montaż kotła CO.
Najważniejsze elementy instalacji sanitarnej
Instalując elementy sieci wodno-kanalizacyjnej, należy zadbać jeszcze o kilka istotnych rzeczy, jak również wybrać odpowiednie materiały. Są to:
- właściwe rury – wybrać można spośród wykonanych z tworzywa sztucznego, z miedzi lub wielowarstwowych. Każdy wariant posiada swoje wady i zalety, jednak wszystkie powinny wystarczająco chronić instalację przed korozją – a to najważniejsze. Niestety, nic nie ochroni ich przed zapychaniem, dlatego należy systematycznie dokonywać przeglądu, a o udrażnianie rur poprosić doświadczonego hydraulika.
- zawory odcinające – lokują wodę przed zalaniem domu w przypadku awarii.
- dodatkowe uzdatnianie wody – polega to na zamontowaniu dodatkowego filra, który przedłuży żywotność instalacji sanitarnej. Nie jest to obowiązkowe, jednak zalecane przez fachowców.
- zawór ogrodowy – przydaje się podczas podlewania roślin i mycia samochodu.
Instalacja sanitarna montowana jest zawsze zgodnie z projektem domu. Pamiętać jednak należy o kilku ważnych zasadach: unikaniu wyboru najtańszych materiałów mających kontakt z wodą, o tym, by instalację końcową rozplanować na odpowiedniej wysokości – pod urządzenia sanitarne, a także by pewnych rzeczy nie przeprowadzać samodzielnie, np. montażu ogrzewania podłogowego. Odwiedź stronę internetową https://jotka-hydraulik.pl/, aby zaczerpnąć podstawowej wiedzy i skorzystać z pomocy fachowców.