Zdarzyło Ci się nie raz widzieć u siebie zatkany zlew? Poczułeś nieprzyjemny zapach? To zapewne zatkane rury kanalizacyjne, z którymi można poradzić sobie domowymi sposobami – do pewnego stopnia. Później będziesz już potrzebował pomocy specjalistów. Sprawdź, jak udrożnić bezpiecznie rury i jak postępować, gdy tradycyjne metody zawiodą?
Zatkany zlew i nie tylko – dlaczego tak się dzieje?
Najczęściej chodzi po prostu o codzienne użytkowanie, gdzie do przepływów kanalizacyjną dostają się różne odpady, resztki jedzenia i wiele innych śmieci, które po zebraniu większej ilości mogą przytkać i zablokować przepływ w rurze. Właśnie dlatego powinieneś zacząć zwracać większą uwagę na to, co ląduje w Twoim zlewie czy umywalce w łazience. Trzeba zachować ostrożność i co pewien czas oczyszczać i udrażniać rury specjalnymi preparatami, by mieć pewność, że odpływ będzie działał sprawnie w przyszłości.
Jeśli jednak wykluczysz dostanie się do środka różnych zanieczyszczeń i odpadów, trzeba będzie zastanowić się nad wykonaniem instalacji wodnej. Jej budowa może być źle skonstruowana lub wystąpiło gdzieś w niej drobne uszkodzenie, które kolejno zatrzymało przepływ wody. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – trzeba wezwać hydraulika, który dokładnie zbada Twoją instalację i wskaże błąd, po czym będzie mógł zająć się jej naprawą bądź wymianą, w zależności od stopnia złożoności problemu.
Domowe sposoby na udrożnienie rur
Mowa tutaj o profilaktycznym przeczyszczaniu rur, jak i radzeniu sobie w sytuacjach mniej skomplikowanych i niepoważnych, kiedy problem można rozwiązać jeszcze samodzielnie. Wśród domowych metod oczyszczania kanalizacji dominują szczególnie wszelkie preparaty chemiczne. Są one jak najbardziej skuteczne, ale należy stosować je z głową.
Na pewno musisz dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz sposobem działania, ponieważ nie można jakichkolwiek proszków czy płynów ot tak po prostu wprowadzić do rur. Trzeba zastosować się do zaleceń, by odczekać konkretną ilość czasu, a następnie dokładnie przepłukać rury kanalizacyjne. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie środki chemiczne zbiorą się w jednym miejscu i również mogą przyczynić się do zatkania przepływu.
Poza tym możesz stosować inne domowe przepisy na udrażnianie rur jak woda z sodą oczyszczoną czy octem, czy wykorzystać tak tradycyjne narzędzia jak przepychacz albo spirala. Jednak Twoje próby powinny skończyć się w momencie, gdy nie widać żadnego efektu, a woda w umywalce wciąż rośnie, pojawia się brzydki zapach i kanalizacja zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Wtedy już wiesz, że dzieje się coś złego i trzeba wezwać pogotowie hydrauliczne.
Udrażnianie rur przez profesjonalistów
W sytuacjach, nad którymi nie jesteś w stanie już zapanować, trzeba skontaktować się z zaufanymi hydraulikami. Posiadają oni odpowiedni sprzęt do udrażniania rur, gdzie można wyróżnić kilka metod:
- za pomocą sprężyn elektrycznych z różnymi końcówkami do oczyszczania kanalizacji wewnątrz budynków;
- ciśnieniowe udrażnianie rur przy instalacjach zewnętrznych;
- bakteriologiczna, która towarzyszy często ciśnieniowemu udrażnianiu rur i stosowana jest w przypadku pionów łazienkowych i kuchennych.