Nie mowa tutaj o domowych sposobach na udrożnienie rur, co też bardzo powoduje różnego rodzaju zapchania i pogorszenie stanu ogólnego kanalizacji. Właśnie w tym celu zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, gdzie po krótce wyjaśniamy, co należy zrobić po zaistnieniu sytuacji, gdzie Twoja kanalizacja zdecydowanie potrzebuje już fachowej ręki zamiast własnych środków serwisowych.
Metoda mechaniczna
Jeszcze na samym początku warto wspomnieć, że udrażnianie rur kanalizacyjnych może przebiegać na dwa sposoby. Mianowicie pierwszy z nich zakłada oczyszczenie wewnątrz z wszelkich osadów i zanieczyszczeń, które powstają w wyniku zatrzymywania się różnych odpadów przy odpływie zlewu czy kratek podłogowych. Natomiast drugi typ związany jest z osadzaniem się substancji detergentów oraz pozostałych brudów na ścianach rur ułożonych pionowo w budynkach wielokondygnacyjnych, przez co może pojawiać się kamień wewnątrz kanalizacji oraz blokady powstałe między innymi ze zgromadzonych liści, gałęzi i innych rzeczy z zewnątrz.
Mechaniczna technika czyszczenia kanalizacji polega zatem na usuwaniu tego typu osadów w rurach o maksymalnej średnicy 100mm, gdzie zazwyczaj są to domowe instalacje, które wymagają regularnego udrażniania i usuwania kamienia za pomocą specjalnej spirali z nakładkami o różnej szerokości.
Metoda ciśnieniowa
Inaczej nazywana jest również hydrodynamiczną, a jej zastosowanie dotyczy głównie instalacji kanalizacji zewnętrznej, gdyż powstałe ciśnienie może doskonale oczyścić rury o zdecydowanie większej średnicy niż w przypadku czyszczenia spiralą mechaniczną. W tym celu konieczne jest sprowadzenie specjalistycznego samochodu ciśnieniowego, do którego podłączony zostaje długi wąż. Dodatkowo fachowcy posiadają różne końcówki głowicy, dzięki czemu firmy te mają możliwość dostania się do każdego otworu.
Ciśnienie to jest bardzo wysokie i dzięki niemu usuwane zostają wszelkie zanieczyszczenia, osady tłuszczu i inne nawet większe przedmioty znajdujące się wewnątrz rury. W razie poważniejszych i trwałych brudów stosowany jest dodatkowy środek chemiczny. Z pewnością metoda ta należy do skuteczniejszych i zdecydowanie szybszych, aczkolwiek jak wspomnieliśmy wcześniej może być stosowana wyłącznie do kanalizacji zewnętrznej, gdzie zatrzymują się twarde i większe nieczystości.
Metoda bakteriologiczna
Najczęściej jest stosowana przy zatkaniu pionowych kanalizacji łazienkowych lub kuchennych, gdzie do wnętrza rury wpuszczane są specjalne szczepy bakterii. Ich zadaniem jest początkowe rozłożenie osadów i zanieczyszczeń, gdzie po określonym czasie przystępujemy do metody mechanicznej, a mianowicie używana spirala ostatecznie usuwa wszystkie nieczystości.
Metoda ta jest na pewno bardziej czasochłonna, ale również bardzo skuteczna, gdzie zazwyczaj jest proponowana przez zarządy budynków mieszkalnych, które regularnie przystępują do oczyszczania kanalizacji w mieszkaniach.