Instalacje gazowe najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych. Warto dokonać montażu instalacji już na samym początku, równocześnie z montażem instalacji elektrycznej. Dzięki temu, od razu po wprowadzeniu się do nowego lokum, będziesz mógł skorzystać z ogrzewania, z kuchenki oraz podgrzać wodę użytkową. Pamiętaj jednak, że gaz, mimo iż posiada wiele zalet, to jest bardzo niebezpieczną substancją. Dlatego, decydując się na instalację gazową, wybierz mądrze i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych fachowców.
Jak działają instalacje gazowe?
Instalacje gazowe są układami przewodów i urządzeń, które są rozmieszczone zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku. Do rozprowadzenia gazu wykorzystuje się rury i przyłącza, które są podłączone, w zależności od rodzaju instalacji gazowej, do zbiornika z LPG bądź do sieci gazowej. W ten sposób gaz może dotrzeć do Twojej kuchenki lub do kotła, gdzie posłuży do podgrzewania wody przeznaczonej do ogrzewania budynku. Za pomocą gazu możesz też podgrzać wodę użytkową.
Rodzaje instalacji gazowych
Wyróżnia się dwa typy instalacji gazowych. Pierwszym z nich są instalacje gazowe zasilane gazem płynnym LPG. Wtedy też niebieskie paliwo przechowywane jest w zbiornikach znajdujących się pod ziemią lub na zewnątrz budynku. Ogrzewanie tym rodzajem paliwa jest proste w obsłudze, ale dosyć kosztowne. Dlatego chętniej wykorzystywaną odmianą instalacji jest instalacja gazowa, przez którą przepływa gaz ziemny. Jednak możliwe jest jej zastosowanie tylko w sytuacji, gdy obok domu lub innego budynku, gdzie chcesz podłączyć instalację, przebiega sieć instalacji gazowych.
Instalacje gazowe – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli szukasz profesjonalnych usług, to wybierz firmę JOT-KA Tomasz Krych, która oferuje montaż i wymianę pieców oraz kuchenek gazowych. Wykonuje również instalacje gazowe we Wrocławiu i okolicach.
Wybierając instalację gazową, warto kierować się kilkoma czynnikami. Po pierwsze, sprawdź, ile kosztują instalacja gazowa. Uwzględnij cenę jej budowy, w tym ceny montażu i materiałów oraz opłatę przyłączeniową. Nie zapomnij również o tym, że im dalej Twoja działka znajduje się od sieci gazowej, tym więcej zapłacisz za przyłączenie gazu. Sprawdź także, czy osoba wykonująca projekt instalacji oraz osoby zajmujące się montażem instalacji posiadają do tego odpowiednie uprawnienia.
Poczucie bezpieczeństwa jest ważne, dlatego tak istotne jest wykonanie próby szczelności po zamontowaniu instalacji. W celu ochrony przed zatruciem gazem powinieneś zaopatrzyć się również w czujnik gazowy, który będzie kontrolował poziom stężenia gazu w pomieszczeniu.
źródło zdjęć: freepik.com