
W zasadzie wiemy, że istnieje i działa praktycznie w każdym mieście, ale mało kto potrafi dokładnie określić jakiego rodzaju zadania wykonują hydraulicy z pogotowia kanalizacyjnego. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić niniejszy artykuł ogólnej charakterystyce takiego oddziału hydraulicznego oraz opisu jego możliwości, co oczywiście różni się w zależności od jednostki w konkretnym miejscu.
Jak funkcjonuje?
Otóż jak z samej nazwy wynika, jednostka ta działa jedynie w awaryjnych sytuacjach, kiedy nagle mieszkańcy miasta potrzebują pomocy. Chociażby pogotowia kanalizacyjne we Wrocławiu czuwają pod telefon przez równe 24 godziny, dzięki czemu masz możliwość skorzystania z ich usług nawet w ciągu nocy.
Umożliwia to szybkie zareagowanie w nagłych przypadkach, gdy samemu nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z usterką. Istnieje jeden ogólny numer dla pogotowia wodno-kanalizacyjnego w Polsce – 994, aczkolwiek radzimy lepiej kontaktować się ze sprawdzonymi firmami, które zdecydowanie częściej znajdą dla Ciebie, a przy tym zapewnia obsługę na najwyższym poziomie.
Czym się zajmuje?
Jak wspomnieliśmy wcześniej pogotowie pojawia się w kryzysowych sytuacjach związanych przede wszystkim z awariami kanalizacji. Niestety rury ściekowe bardzo często są bardzo zanieczyszczone, co może w pewnym momencie doprowadzić do zwolnienia przepływu, a co za tym idzie całkowitego zapchania. Pojawiający się zator może pojawić się zarówno w kanalizacji domowej, jak i miejskiej, gdzie oba przypadki wymagają natychmiastowej reakcji, ze względu na niepożądane skutki.
Również wszelkie inne problemy z wodą związane z udrażnianiem rur, ich oczyszczaniem oraz naprawieniem instalacji należy do zadań pogotowia kanalizacyjnego. W momencie, gdy w Twoim domu lub okolicy pojawi się bardzo nieprzyjemny zapach, może wiązać się to z nieszczelnością niektórych elementów w sieci. Podobnie zimą trzeba uważać, gdyż nieocieplone i chwilowo nieużywane rury mogą zostać całkowicie zmrożone, a wówczas niewiele trzeba, aby ich konstrukcja pękła. W takim przypadków również warto zgłosić się do pobliskiego pogotowia kanalizacyjnego.
Jakim sprzętem dysponują?
W zasadzie porządna jednostka powinna posiadać dwa rodzaje sprzętu, aby móc działać w dwóch odrębnych metodach udrażniania rur kanalizacyjnych. Pierwszy z nich to specjalistyczny samochód wyposażony w sprężarkę, dzięki czemu łatwo i szybko może oczyścić zatkane miejsca za pomocą wysokiego ciśnienia. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić i nie uszkodzić zewnętrznych części instalacji w mieszkaniu pod wpływem zbyt dużego naporu wody.
Z drugiej strony mamy do czynienia z klasyczną sprężyną do przepychania rur, której wielkości są zależne od średnicy kanału. Zatem im większy wybór, tym lepsza i bardziej skuteczna firma zajmuje się pomaganiem innym. Dodatkowo profesjonaliści powinni posługiwać się specjalnymi kamerkami, które wprowadzane do wnętrza kanalizacji pozwalają ustalić, w którym miejscu znajduje się zator bądź uszkodzenie w sieci, dzięki czemu przyspieszony zostaje cały proces odkrycia przyczyny i przejścia do działania.