Zastanawiasz się nad zamontowaniem gazu u siebie w domu? Nie wiesz od czego zacząć? W takim razie zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego poradnika dla zainteresowanych instalacją gazową. Dowiesz się, krok po kroku co robić i na jakie korzyści możesz liczyć po zamontowaniu przyłącz gazowych u siebie w domu.
Instalacja gazowa – pozwolenia
Na samym początku, aby móc kontynuować prace hydrauliczne w swoim domu, musisz koniecznie załatwić parę formalności. Chodzi mianowicie o wniosek składany do najbliższego punktu gazowni w Twojej okolicy, gdzie mają zostać określone warunki przyłączenia instalacji oraz zamówienie u geodety specjalnej mapy, dzięki której będzie można stworzyć projekt instalacji.
Jeśli uda Ci się sprawnie uzyskać wszystkie pozwolenia, możesz przejść już do części projektowej Twojego mieszkania. W tym przypadku będziesz potrzebował osoby profesjonalnej, która posiada odpowiednie uprawnienia, a jeżeli nie znajdziesz nikogo zaufanego, możesz wystąpić z prośbą o pomoc do najbliższej gazowni – tam powinni polecić kogoś sprawdzonego. Podczas projektowania instalacji gazowej musisz brać w niej czynny udział, ponieważ to Ty decydujesz poniekąd o jej rozmieszczeniu tak, aby nie kolidowała ona z ustalonym wcześniej wystrojem mieszkania.
Wykonanie instalacji gazowej w domu – kto się tym zajmuje?
Oczywiście mowa o profesjonalnej ekipie hydraulików, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie i niezbędny sprzęt, by wykonać instalację gazową w Twoim domu. Najlepiej poszukać wśród sprawdzonych fachowców i zasięgnąć rady u bliskich. Będziesz miał większą pewność, że instalacja zostanie wykonana w 100% prawidłowo i zgodnie z przepisami. To z kolei zagwarantuje Ci, że po odbiorze instalacji przez gazownię zostanie ona przyjęta bez żadnego problemu.
Instalacja gazowa – jakie rury?
Kolejną ważną informacją, o której musisz wiedzieć są materiały, z jakich może być wykonana Twoja instalacja gazowa. Wyróżnia się dwa rodzaje rur: miedziane i stalowe.
Pierwsze z nich są bardzo szczelne i nie przepuszczają one gazu. W dodatku cechuje je odporność na promieniowanie UV i mikrozanieczyszczenia zawarte w otoczeniu. Nie zawierają też związków chlorku, co oznacza, że materiał ten jest niepalny i w razie pożaru nie będzie emitować żadnych szkodliwych substancji.
Z kolei rury stalowe stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie istnieje ryzyko narażenia na spore obciążenia mechaniczne. Podobnie jak w przypadku rur miedzianych, materiał jest szczelny i odporny na promieniowanie UV. Poza tym jako jeden z niewielu materiałów doskonale radzi sobie z rozszerzalnością temperaturową, co podczas instalacji pozwala przewidzieć nieco więcej wolnego miejsca.