Każda zmarnowana kropla wody powiększa nasze rachunki i z czasem powoduje znaczne dziury w domowym budżecie. Z tego względu cieknący kran jedynie z pozoru wydaje się mało istotnym problemem. Co zrobić, gdy cieknie kran w kuchni lub łazience? Jak naprawić usterkę i zatrzymać odpływ gotówki z naszego portfela?
Cieknące krany to zmora wielu osób. Najczęściej problem pojawia się po kilku latach od montażu kranu i jest spowodowany wyrobionymi uszczelkami. Wszystkie uszczelki stosowane w bateriach łazienkowych oraz kuchennych z czasem ulegają różnym uszkodzeniom, między innymi pojawiają się na nich pęknięcia będące właśnie przyczyną wycieku wody, mimo starannego dokręcenia kranu.
Jak naprawić zepsuty kran?
Sposób naprawy kranu jest uzależniony od jego typu. W starszych bateriach, które nie były przez wiele lat rozkręcane, możemy napotkać także na dodatkowe kłopoty np. z odkręceniem elementów baterii, które pozwalają dostać się do uszczelek.
W nowych bateriach najczęściej uszkodzeniu ulegają głowice, których wymiana nie jest już tak tania, jak wymiana uszczelek, a w skrajnych przypadkach zakup uszkodzonego elementu może przewyższać ceną zakup nowej baterii, więc warto wcześniej sprawdzić, czy naprawa w ogóle się opłaca.
Wymiana uszczelki w kranie
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac mających na celu usunięcie wycieku wody, zawsze należy najpierw odciąć jej dopływ do całego mieszkania bądź jeżeli mamy taką możliwość jedynie do łazienki lub kuchni. Główny zawór wody najczęściej znajdziemy w pomieszczeniach piwnicznych lub przy wodomierzach. Jeżeli mieszkamy w domach, gdzie instalacje wodne były wykonywane kilka dekad temu, może się zdarzyć, że nieużywane wcześniej zawory również się rozciekaną. Niestety jest to dość częsty problem, który wymaga już pomocy fachowca.
Wymiana uszczelki krok po kroku
Po odcięciu dopływu wody upewnij się, że faktycznie nie ma jej już w rurach. Następnie sprawdź, czy zamontowana w kranie dławica jest odpowiednio dokręcona, gdyż ona również może powodować wyciek. Nawet jeżeli były luzy na dławicy warto dodatkowo wymienić uszczelki ? aby tego dokonać, na początku odkręcić należy cały korpus kranu i dostać się do zaworu grzybkowego, pod którym znajduje się uszczelka przytrzymywana małą śrubką. Po odkręceniu śrubki należy wyjąć uszczelkę i na jej miejsce zamontować nową, a następnie dokręcić śrubkę i złożyć kran.
Jeżeli wymiana uszczelki oraz dokręcenie dławicy nie spowodowały usunięcia usterki jedynym wyjściem, jest skorzystanie z pomocy hydraulika, który dokładnie zdiagnozuje problem i pomoże uniknąć uszkodzenia kranu spowodowanego brakiem wprawy czy odpowiednich narzędzi, które pozwolą sobie poradzić np. ze stawiającą opory przy odkręcaniu głowicą kranu lub innymi jego elementami.