Instalacje centralnego ogrzewania – rodzaje

Myślałeś nad zamontowaniem u siebie instalacji centralnego ogrzewania, ale nie możesz się zdecydować na jeden z wariantów? Dzisiaj przedstawimy wszystkie rodzaje instalacji CO wraz z korzyściami ich wyboru. Będziesz miał wszystkie najważniejsze informacje pod ręką i łatwiej będzie podjąć Ci ostateczną decyzję.

Instalacja CO grawitacyjna

To rozwiązanie nie wykorzystuje absolutnie energii elektrycznej, a działa na zasadzie podgrzewania wody w instalacji, której ciepło jest następnie oddawane i unoszone do góry. Grawitacyjna instalacja stosowana jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z kotłami na paliwo stałe i jeśli:

  • mieszkańcy często zmagają się z dużymi przerwami w dostawie prądu;
  • pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu wynosi maksymalnie 25 metrów.

W instalacji grawitacyjnej masz układ otwarty z rurami o średnicy większej niż przykładowo w instalacji pompowej, o której będziemy pisać poniżej. Ta opcja ogrzewania jest praktyczna, ale nie w przypadku, gdy grzejniki znajdują się na tym samym poziomie, co kocioł – to powoduje, że nie oddają one wystarczającego ciepła.

Instalacja CO rozdzielaczowa

Stosowany tutaj system dwururowy z rozdziałem dolnym podłączony jest do kotła na jeden lub dwa piony, które mają obsługiwać ogrzewanie na różnych kondygnacjach. Ten rodzaj instalacji można spokojnie przebudowywać i zmieniać, ponieważ całość może działać swobodnie i nie będzie potrzeby wyłączania ogrzewania w budynku. Masz tutaj kontrolę nad każdym obiegiem z rozdzielacza, dzięki czemu można ustawiać odpowiednie grzanie na różnych poziomach, a po zamontowaniu licznika ciepła, będziesz w stanie obliczyć swoje średnie zużycie ciepła w domu.

Instalacja CO – pompa obiegowa

To najczęściej wybierane rozwiązanie, ze względu na liczne korzyści i prosty montaż. Takie instalacje za pomocą pompy obiegowej są w stanie pokonać wszelkie opory hydrauliczne w rurach o mniejszej średnicy. Poza tym nie jesteś ograniczony w jej przypadku ani wielkością ani rozległością budowanej instalacji CO. Największą zaletą, na którą wskazują obecni użytkownicy jest zmniejszenie kosztów ogrzewania, ponieważ instalację pompową można samodzielnie regulować i sterować ilością wydzielanego ciepła wygenerowanego w kotle.

Wszystkie wyżej wymienione instalacje centralnego ogrzewania są uznawane za najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat jednej z nich, musisz najpewniej udać się do hydraulika z doświadczeniem. Będzie on w stanie opowiedzieć więcej o samym montażu, budowie instalacji i w efekcie końcowym zajmie się również jej montażem zgodnie ze wszystkimi zaleceniami.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *