Instalacje solarne są coraz częściej wykorzystywane w Polsce i możemy zauważyć je na wielu budynkach – nie tylko domach mieszkalnych, ale również większych budowlach. To przede wszystkim podstawa budowanych domów z myślą o ekologii i środowisku. Ilość energii, którą możemy uzyskać, dzięki nim zależy od wielu czynników, ale z pewnością warto zdecydować się na ich montaż. Sprawdź, czytając nasz wpis, jakie zalety posiada montaż instalacji solarnych.
Czy warto inwestować w instalacje solarne? Zalety rozwiązania
Warto przed podjęciem decyzji o montażu instalacji solarnych zastanowić się nad ich wszystkimi zaletami, co jednocześnie pomoże nam w wyborze. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć poniższe korzyści.
- Panele słoneczne są przede wszystkim stabilne i posiadają długą żywotność. Wiele firm oferuje również długie okresy gwarancyjne, dlatego awarii czy nieprawidłowego działania możemy liczyć na pomoc firmy, która instalowała moduły słoneczne.
- Rezygnacja z energii elektrycznej na rzecz instalacji solarnych, które są w efekcie tańszym rozwiązanie niż energia elektryczna.
- Moduły słoneczne są dostępne dla każdego – nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby nie mogły zostać zainstalowane na budynku.
- Moduły słoneczne są przede wszystkim przyjazne dla środowiska i w pełni ekologiczne.
- Energia czerpana ze słońca jest bezpieczna i dostępna bez ograniczeń dla każdego, przez co podnosimy jakość swojego życia.
- Produkcja modułów słonecznych odbywa się poprzez wykorzystanie dostępnych surowców.
- Słońce jest najlepszym źródłem energii.
- Panele solarne zamieniają światło słoneczne na prąd stały bez zanieczyszczeń.
Ustawienie instalacji solarnych względem stron
Najczęściej montuje się kolektory w stronach południowych, ale dopuszcza się również odchylenie na wschód czy zachód, co można skompensować przy zwiększeniu powierzchni. Przy odchyleniu o 50 stopni za zachód, powierzchnia powinna zwiększyć się o 10%. Przy odchyleniu na wschód o 50 stopni, zwiększenie powinno wynosić 20%. Paneli nie należy umieszczać od północy czy w miejscach zacienionych! Instalacje słoneczne montuje się na dach, z których ustawienie możemy być dalekie od odpowiedniego, co wynika z kształtu działki, czy budynku.
Promieniowanie słoneczne
To, jak intensywne jest promieniowanie słoneczne, przede wszystkim zależy od pory roku i poziomu zachmurzenia. Dlatego moduły słoneczną nie są w stanie dostarczać tyle samo energii, niezależnie od swojej pory roku. Na zmiany intensywności promieniowanie w ciągu roku nie mamy żadnego wpływu. Wyróżnia się dużą część energii słoneczne z promieniowania rozproszonego.
Kąt nachylenia modułów słonecznych
Promienie słoneczne muszą padać na powierzchnię pod kątem prostym. Kąt padania promieni zależy głównie od pory roku. Zimą słońce zazwyczaj znajduje się nisko nad horyzontem i wówczas najlepiej by było, aby kolektory ustawione zostały prawie pionowo. W okresie letnim jest zupełnie odwrotnie. Wybiera się zatem ustawienie uniwersalne, które wynosi około 45 stopni.
Jeśli zdecydowałeś się na wybór instalacji solarnych, Jot-ka Hydraulik pomoże Ci zrealizować ten cel! Odpowiednio zajmą się dobraniem i montażem instalacji.