Instalowanie centralnego ogrzewania – co warto o tym wiedzieć?

Koszty, jakie wiążą się z generalnym remontem lub budową domu, to z pewnością koszt podłączenia centralnego ogrzewania w kotłowni. Aby się na to stosownie przygotować, warto się zastanowić nad pewnymi kwestiami. Jeżeli postawimy na słabą jakość CO, wpłynie to na późniejszą eksploatację budynku. W dzisiejszym artykule poznasz kilka istotnych kwestii, związanych z montażem centralnego ogrzewania.

Cena podłączenia pieca CO

Podłączenie pieca do centralnego ogrzewania wiąże się z metrażem budynku. Wszystko zależy od tego, ile powierzchni chcemy ogrzać. Jeżeli chcemy ogrzać piątrowe domy lub dwupoziomowe ogrzewania, należy wybrać odpowiedni piec, który będzie spełniał swoją funkcję.

Najpopularniejszą metodą ogrzewania są tradycyjne grzejniki. Wodny system grzewczy umożliwia wydajne ogrzewanie całego budynku. Najczęściej gospodarze decydują się na ogrzewanie gazowe. Popularne jest również paliwo stałe: eko-groszek, olej opałowy lub drewno.

Instalacja gazowa to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie wymaga regularnego kontrolowania i podtrzymywania ognia. Kompletna instalacja grzewcza nie jest również bardzo droga, a ceny gazu w miarę stabilne. Należy jednak zamontować sieć gazową i odpowiednio przystosowany do budynku piec LPG.

Kiedy powinno się rozpocząć instalację CO?

Najlepszym momentem jest oczywiście czas, gdy dom znajduje się w surowym stanie – jest nieotynkowany i brakuje posadzek. W ten sposób, podłoga i ściany nie ulegną zniszczeniu, a świeżo zamontowane rury będzie można zakryć. Jest to również znacznie tańsze przedsięwzięcie, które nie wymaga kucia ścian. Oczywiście montaż centralnego ogrzewania na wyremontowanej powierzchni jest możliwy. Jest to jednak droższe przedsięwzięcie, które wymaga kucia ścian czy podłogi.  

Jak wygląda montaż centralnego ogrzewania?

Najpierw, należy określić miejsce umieszczenia grzejników oraz punkty połączenia rur i rozdzielaczy. Fachowiec na tej podstawie zaprojektuje linie przebiegu rur grzewczych, co pozwoli na zakup pasującego modelu kanalizacji. Przykładowo, instalując CO na powierzchni 160 m2, w zależności od specyfiki budynku, będzie potrzeba od 90-110 metrów rur.

Jeśli nie chcesz by w Twoim domu zawisły mało estetyczne grzejniki, możesz zawsze wybrać ogrzewanie podłogowe.

Piec gazowy czy na paliwo stałe?

Stojąc przed wyporem stosownego pieca do CO, trzeba wziąć pod uwagę moc urządzenia. Im większa powierzchnia do ogrzania, tym większą moc powinien mieć piec. A jeżeli chcemy aby piec dodatkowo podgrzewał wodę, moc powinna być jeszcze większa. Minimalna i zalecana moc pieca LPG, do ogrzania 150m2 to 25kW.

Jeżeli chodzi o funkcję działania, dostępne są dwa warianty:

  • jednofunkcyjne – ogrzewające pomieszczenie,
  • dwufunkcyjne – ogrzewające dodatkowo wodę.

Komora spalania to istotny element, który może to mieć istotny wpływ na funkcjonowanie pieca i przede wszystkim bezpieczeństwo. W zależności od wielkości kotłowni, możesz wybrać spośród dwóch opcji:

  • otwarta komora spalania – powierzchnia kotłowni może mieć minimum 8m3. Należy również pamiętać by zachować bardzo dobrą wentylację pomieszczenia, by zniwelować ryzyko zaczadzenia.
  • zamknięta komora spalania – kotłownia może mieć minimum 6m3. Taka konstrukcja pobiera powietrze z zewnątrz, w związku z czym nie miesza się ze spalinami, które wydobywają się z kotła.

Pozostałe elementy instalacji

Pozostałymi elementami CO są: elementy wyposażenia kotłowni takie jak pompy, zawory czy system rozprowadzający wodę. Koszt kompletnego wyposażenia kotłowni, wraz z piecem na paliwo stałe waha się między 9.000 – 17.000 zł. W przypadku kupna pieca LPG, koszty wynoszą od 9.100 – 23.000 zł. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zapytać o poradę. Jeżeli pochodzisz z Wrocławia, tani hydraulik Wrocław powinien doradzić Ci jak prawidłowo wybrać CO do Twojego mieszkania czy domu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *