Zastanawiasz się, jak działa instalacja solarna? Przeczytaj, czy warto ją założyć, a także przekonaj się o jej najważniejszych zaletach. Dowiedz się także, czym są kolektory słoneczne.
Jak działa i do czego służy instalacja solarna?
Instalacja solarna składa się z wielu elementów – są to m.in. kolektory słoneczne, zestaw pompowy, zasobnik ciepłej wody użytkowej, automatyka sterująca. Służy ona do podwyższania temperatury wody użytkowej, a także może posłużyć do ogrzewania domu poprzez centralne ogrzewanie. Już teraz postaw na instalacje solarne z Wrocławia.
Kolektory słoneczne – co to?
Jednym z najważniejszych komponentów tej instalacji są kolektory słoneczne, których zadaniem jest przetworzenie promieni słonecznych na energię cieplną. Można je umieścić nie tylko na dachu, ale także na ścianie budynku, czy na gruncie. Ważne jest, aby znajdowały się w miejscu, które przez dłuższy czas w ciągu dnia jest oświetlane przez słońce. Kolektory słoneczne nazywane są również solarami. Wyróżnia się kolektory słoneczne płaskie i próżniowe.
Czy warto założyć instalację solarną?
Z pewnością zastanawiasz się, czy założenie instalacji solarnej się opłaca? Możesz skorzystać z programów, które dofinansują jej założenie w twoim domu. Po zamontowaniu instalacji solarnej twoje rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe. W ciągu kilku do kilkunastu lat koszty związane z instalacją solarną powinny ci się zwrócić. Jest to przyszłościowa inwestycja, która zdecydowanie ci się opłaci.
Montując instalację solarną – chronisz środowisko!
Kolejną zaletą jest to, że dołączasz do wspólnej walki m.in. o poprawę czystości powietrza! Dzięki takiej instalacji chronisz środowisko, ponieważ korzystasz z odnawialnych źródeł energii. To ekologiczna opcja.
Jakie są zalety instalacji solarnej?
Instalacja solarna jest automatyczna i nie wymaga dodatkowej obsługi. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Takie rozwiązanie może wydawać się drogą inwestycją, ale po montażu takiej konstrukcji pozyskiwanie energii nie wymaga dodatkowych kosztów.
O czym warto pamiętać?
Decydując się na instalację solarną, pamiętaj o tym, aby kontrolować stan kolektorów słonecznych, a także pozostałych elementów instalacji. Należy sprawdzać, czy nie powstały na niej uszkodzenia. Raz w roku trzeba dokonać okresowej kontroli instalacji, aby działała ona jak najefektywniej. Jeżeli coś cię niepokoi w działaniu instalacji solarnej, zawsze warto zapytać o to specjalistów!