Jak oszczędzać na wodzie? 5 prostych trików

Koszty życia cały czas idą w górę, dlatego warto szukać oszczędności, chociażby ograniczając zużycie wody. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na „zarobienie” ekstra pieniędzy, bez podejmowania dodatkowej pracy.

Nie pozwól, żeby woda się marnowała przez cieknący kran

Pierwszym sposobem na oszczędność wody, o którym opowiemy, jest dbałość o prawidłowe działanie instalacji. Kapiący kran na dłuższą metę może doprowadzić do straty dużej ilości wody, co przekłada się na koszty. Jednak nie tylko on może doprowadzać do straty wody, ale też np. nieszczelne rury czy cieknąca spłuczka.

Kup zmywarkę, zamiast myć naczynia ręcznie

Wielu ludzi uważa, że zmywarka generuje większe koszty niż zmywanie ręczne. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ dzięki zmywarce zużywasz mniej wody nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto, mycie naczyń często bywa uciążliwe oraz zajmuje czas.

Jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności, warto zakupić zmywarkę z programem EKO, dzięki któremu zużyjesz jeszcze mniej wody niż standardowa zmywarka.

Masz problem z instalacją? Hydraulik z Wrocławia ze Starego Miasta jest dostępny 24h/dobę!

Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie

Chyba nie będziesz zaskoczony/a, że kąpiel w wannie prowadzi do zużycia o wiele większej ilości wody niż prysznic. Mimo że kąpiel bywa przyjemna i relaksująca, to niestety też kosztowna. Jeśli więc zależy Ci na oszczędności, to lepiej ograniczyć kąpiele lub całkiem z nich zrezygnować. W skali roku decyzja o zastąpieniu kąpieli szybkim prysznicem pomoże zaoszczędzić Ci nawet 50 tys. litrów wody.

Pamiętaj, że jak już zdecydujesz się na kąpiel, to lepiej nie nalewać wody do wanny na maksymalny poziom, ale tylko do takiego, który pozwoli Ci swobodnie się wymyć.

Podczas prania używaj programów EKO

Robiąc pranie, warto postawić na programy EKO, które pomagają oszczędzać wodę i prąd. Ich minusem jest to, że trwają o wiele dłużej niż inne, szybsze programy. Wbrew pozorom krótkie pranie zużywa o wiele więcej wody i energii niż pranie EKO.

Program w pralce, który pomaga oszczędzać prąd i wodę, zwykle oznaczony jest symbolem listka lub po prostu skrótem EKO.

Myjąc zęby, zakręcaj wodę

Czas mycia zębów powinien wynosić mniej więcej dwie minuty. Zwykle zęby myje się dwa razy dziennie, a czasem i częściej. Wychodzi więc na to, że zakręcając nawet mały strumień wody, podczas mycia zębów, możesz zaoszczędzić sporą ilość wody (ok. 16 litrów). W trakcie mycia zębów najlepiej korzystać z kubeczka.

To tylko kilka sposobów na efektywną oszczędność wody. Jest ich z pewnością więcej, jednak wdrażając już te powyższe, sprawisz, że w Twojej kieszeni zostanie sporo gotówki!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *