Jak poradzić sobie z zatkaną rurą w domu?

Rury kanalizacyjne, szczególnie w kuchni oraz łazience często ulegają zatkaniu ze względu na pozostawione resztki jedzenia lub włosów.  Gdy woda nie spływa w odpowiedni sposób, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z jednego ze sposobów na udrożnieniu rur. W poniższym artykule przedstawimy wskazówki jak poradzić sobie z zatkanymi rurami w domu.

Problemy z niedrożnością rur – przetykacz

Przetykacz jest tradycyjnym narzędziem, dzięki któremu może uparować się z niewielkim zatorem, np. w odpływach umywalek czy prysznicu. Na rynku z pewnością znajdziemy dużą ilość takich elementów, które składają się z drewnianej rączki oraz gumowego kielicha. Niekiedy mamy do czynienia również z nowoczesnymi modelami, które mogą pochwalić się specjalnym pneumatycznym mechanizmem. Zdecydowanie ułatwi nam on to zadanie.

Jeśli udrażniamy umywalkę, powinniśmy najpierw zatkać otwór przelewowy. Następnie wlewamy nieco wody i przykładamy kielich do odpływu i dociskamy. Gdy woda odpłynie, nalewamy świeżej, by sprawdzić, czy rura jest w pełni drożna. Jeśli nadal nie – powtarzamy czynność aż do momentu, w którym nastąpi pełna drożność i zator zniknie.

Preparaty chemiczne do udrażniania rur oraz kanalizacji

To jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z udrażnianiem rur oraz kanalizacji. Oprócz mechanicznych procesów w sklepach dostaniemy wiele środków chemicznych, w tym preparatów, które mają za zadanie przywrócić pełną drożność rury oraz usunąć nieprzyjemny zapach, który z niej się wydobywa. Takie produkty wyróżniają się żrącym działaniem oraz bardzo mocno wyczuwalnym zapachem. Dlatego podczas używania takich preparatów warto zachować ostrożność.

Podczas udrażniania rur i korzystania ze wszelkich środków chemicznych należy założyć specjalne gumowe rękawiczki. Dobrze również osłonić twarz, np. chusteczką albo specjalną maską, aby nie wdychać bardzo szkodliwych oraz duszących oparów. Dawka wybranego produktu powinna być zgodna z zaleceniami producenta oraz powinniśmy postępować jak na instrukcji na opakowaniu. Zazwyczaj najpierw aplikujemy produkt, następnie zalewamy wrzącą wodą i odczekujemy kilka minut. Czynność powtarza aż do momentu udrożnienia rury. Takie preparaty mają za zadanie rozpuścić wszystkie zalegające zanieczyszczenia, nawet resztki jedzenia oraz włosy. Na samym koniec dobrze cały syfon umyć i spłukać wodą.

Do udrażniania rur i odpływów najczęściej stosuje się produkty w żelu lub granulkach.

Pomoc hydraulika

Jeśli w walce z niedrożnymi rurami, nie pomogą wspomniane wyżej sposoby, to czas, aby poprosić o pomoc fachowca, czyli hydraulika, który skutecznie usunie awarie. Podpowie również, co należy zrobić, aby zapobiegać takim sytuacjom.

W znalezieniu odpowiedniego hydraulika z pewnością pomogą Ci opinie w Internecie i to właśnie tam możesz szukać dobrego fachowca. Szukasz kogoś na terenie Wrocławia lub okolic? Zdecydowanie przepychanie rur we Wrocławiu może być świetnym rozwiązaniem – będziesz miał do czynienia z fachowcami, którzy znają się na swojej profesji.

Czym zajmuje się hydraulik?
Pomoc hydraulika może okazać się przydatna w najmniej spodziewanym momencie. Dowiedz się, kiedy należy bezzwłocznie wezwać...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *