
Jej zainstalowanie najlepiej jest powierzyć fachowcom, jednak warto zainteresować się ich działaniem, a także metodą montażu, by następnie móc skontrolować prace specjalistów w Twoim domu. Zawsze lepiej być świadomym i nie dać się wykorzystywać niż dobrowolnie pozwalać na popełnianie błędów, które to później będą kosztować Ciebie. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem i poszerzenia swojej wiedzy hydraulicznej.
Może warto na samym wstępie wspomnieć kilka słów o instalacji kanalizacyjnej, która jest niezbędna przy każdym budynku mieszkalnym. Została ona stworzona do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych, które powstają głównie w łazience i kuchni. Cała konstrukcja nie wymaga żadnego zasilania ani ciśnienia, a składa się wyłącznie z rur o odpowiedniej średnicy. Wydaje się zatem, że jej montaż należy do mniej skomplikowanych, lecz i tutaj można zepsuć co nieco. Właśnie dlatego od samego początku warto korzystać z usług fachowców, którzy zajmą się zbudowaniem przydomowej instalacji wodnej wewnętrznej lub zewnętrznej. Będą dokładnie trzymać się projektu, a także wykonają swoją pracą należycie za pomocą profesjonalnego sprzętu hydraulicznego. Sprawdź jednak, co może okazać się przyczyną awarii i nieprzyjemnego zapachu w Twoim domu.
Podejścia kanalizacyjne
Chodzi generalnie o spadek, długość i sposób przeprowadzenia podejść kanalizacyjnych, które powiązane są ściśle z układem przyborów sanitarnych wewnątrz domu. Rozmieszczenie zlewu, wanny czy prysznica w pomieszczeniach powinno być ustalane nie tylko według Twojego wcześniejszego zamysłu, ale również w oparciu o możliwości montażowe. To bardzo ważne, by pamiętać, że odległości rur łączących piony nie powinny być dłuższe niż 3 metry, w przeciwnym razie konieczne będzie zamontowania przy nich dodatkowej wentylacji.
Syfony
Montowane są do każdego urządzenia sanitarnego osobno, gdzie charakteryzują się głównie wygiętym odcinkiem rury. Zadaniem syfonu jest zapewnienie właściwego przepływu wody, która oddzielona jest specjalnym kurkiem od urządzenia. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w syfonie, a gdy jest on nieprawidłowo zamontowany ścieki powstaje duże podciśnienie, które zabiera wodę z syfonu, a wszystkie sąsiadujące rury przepuszczają dużą ilość ścieków – stąd często bardzo nieprzyjemny zapach w łazienkach czy kuchniach.
Średnice rur
Jak już wspomnieliśmy to bardzo ważna kwestia, które nie można przeoczyć lub źle oszacować, ponieważ w przeciwnym razie ścieki nie będą mogły swobodnie przepływać, a tym samym pojawią się pierwsze zatory, które spowodują również brzydki zapach, a niekiedy nawet wybicie kanalizacji pod wpływem zatkanego ciśnienia. Koniecznie w takich wypadkach będzie wzywanie pogotowia kanalizacyjnego, lecz można tego uniknąć, gdy zostaną dobrane odpowiedniej średnicy rury do poszczególnych pomieszczeń, z których będą wydobywać się mniejsze lub większe zanieczyszczenia.