Jakie są najczęstsze awarie hydrauliczne?

Awarie hydrauliczne często przytrafiają się niespodziewanie. Z pewnością znasz to uczucie, gdy Twoja łazienkę lub kuchnie zalewa woda, a Ty nie umiesz temu zaradzić. Często przytrafiają się one losowo lub wynikają z wieku instalacji lub błędów w ich zakładaniu. Jakie są najczęstsze awarie hydrauliczne i jak im zapobiegać?

Jakie są powody awarii hydraulicznych?

Do najczęstszych powodów awarii instalacji hydraulicznych zaliczamy między innymi błędy mechaniczne takie jak zatykające się odpływy, rury czy sedes. Nagromadzenie różnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak włosy, piasek itd. powoduje zaburzenie drożności rur, przez co możliwe są zatkania.

Często też cały projekt instalacji jest wykonany błędnie, np. zawiera zbyt dużo załamań lub średnica rur nie jest wystarczająco duża. Warto dodać, że jeżeli profesjonalista zajmuje się wykonywaniem instalacji w naszym domu, powinien w porę zorientować się, że konstrukcja jest nieprawidłowa.

Co możemy zrobić na własną rękę?

Oczywiście, ciężko jest podejmować jakiekolwiek próby naprawy awarii, jeżeli nie wiemy jakie jest jej źródło. Możemy oczywiście zapobiegać takim sytuacjom poprzez dbanie o to, aby w odpływach naszych instalacji sanitarnych nie znajdowały się resztki jedzenia, włosy itd. Jeżeli już podejrzewamy zapchanie instalacji, możemy spróbować udrożnić rury środkami chemicznymi, jednak musimy mieć pewność, że są one dostosowane do rodzaju naszej instalacji. Nie polecamy prób mechanicznego przepychania rur na własną rękę, gdyż może skończyć się to awarią. W takich sytuacjach warto wezwać profesjonalnego hydraulika.

W przypadkach nagłych awarii takich jak pęknięte rury lub zalania domów i mieszkań możemy w szybki sposób uzyskać pomoc korzystając z pogotowia hydraulicznego.

Inne przyczyny awarii hydraulicznych

Awarie hydrauliczne to nie tylko usterki rur oraz systemów kanalizacyjnych, ale również usterki systemów grzewczych, zwłaszcza tych w starym budownictwie. Wówczas kaloryfery często ulegają zapowietrzeniu. Również w takich sytuacjach hydraulik może okazać się niezbędny.

Awarie hydrauliczne – podsumowanie

Warto przykładać uwagę do tego, aby rozpoznać objawy awarii wystarczająco szybko, aby nie dopuścić do zalania. Przydatny może okazać się również numer telefonu do sprawdzonego fachowca.

Źródło zdjęć: freepik.com

Czym zajmuje się hydraulik?
Pomoc hydraulika może okazać się przydatna w najmniej spodziewanym momencie. Dowiedz się, kiedy należy bezzwłocznie wezwać...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *