Awaria! – to słowo które chcielibyśmy najrzadziej słyszeć w naszych domach. Niestety nie zawsze ono jest od nas zależne. Choć wielu z nich możemy sami uniknąć. Najczęstszymi problemami są zatkane rury odpływowe, cieknący kran, zapowietrzone grzejniki i pęknięte rury. Kiedy pojawia się usterka, mamy dwie możliwości: albo możemy spróbować uporać się z nią sami albo wezwać fachowca.
Zatkane rury odpływowe
Niedrożne akcesoria naszych sanitariów to jeden z najczęściej występujących problemów hydraulicznych. Przyczyną zatkanego odpływu może wyniknąć błędu w projekcie instalacji, niepoprawnego montażu lub z niewłaściwego użytkowania przez domowników. Aby cały system funkcjonował poprawnie wszystkie przewody powinny być ułożone w nachyleniu, dzięki czemu przedostająca się przez nie woda i nieczystości będą mogły swobodnie spływać w dół. Niebagatelne znaczenie ma też średnica przewodów, zbyt mała będzie skutkowała ciągłymi, nawracającymi awariami. Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowana instalacja hydrauliczna powinna być stosunkowo prosta, bez zbędnych załamań i zwrotów kierunku, ponieważ te wcześniej czy później staną się przyczyną powstawania niedrożności rur.
Cieknący kran
Do jednych z awarii hydraulicznych, które w swojej ofercie posiada Jotka Wrocław (https://jotka-hydraulik.pl/awarie-hydrauliczne/) zaliczyć należy cieknący kran. Przez wielu kilka kropel na minutę to coś zupełnie normalnego, jest ignorowane co może doprowadzić do większych szkód. Taka usterka choć pozornie niegroźna, pozostawiona sama sobie, może generować całkiem pokaźne koszta. Szacunkowe starty wody w przeciągu jednego roku mogą sięgać nawet kilku tysięcy litrów! Najczęstszą przyczyną tego typu awarii jest nieszczelna uszczelka. Bywa jednak i tak, że przyczyna jest dużo bardziej skomplikowana i wtedy nie obędziemy się bez interwencji dobrego hydraulika.
Zapowietrzone grzejniki
Rozpoczęty sezon grzewczy, zawsze daję o sobie znać hydraulikom dużo wcześniej. Liczba zgłoszeń przewyższa każdy inny miesiąc w roku. Kiedy mamy do czynienia z zapowietrzeniem? Bardzo łatwo to sprawdzić przykładając rękę do grzejnika. Jeżeli jest chłodny lub zimny z jednej strony bez wątpienia wystąpił ten problem. Woda gromadząca się w dolnej części kaloryfera utrudnia wymianę ciepła, co skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń, gromadzeniem się w nich wilgoci i powstawaniem grzyba oraz generowaniem dodatkowych kosztów.
Pęknięte rury
Nawet najlepiej zaprojektowane, wykonane z najwyższej klasy materiałów instalacje w końcu się zużywają i starzeją. Najpierw objawia się to pogorszeniem drożności, a w ekstremalnym przypadku pęknięciem rury, czyli jedną z poważniejszych usterek hydraulicznych. Taka awaria może skutkować zalaniem pomieszczeń i poważnymi ziszczeniami w budynku, a naprawa zwykle jest dość kosztowna i skomplikowana. Wymaga ona usunięcia tynku i dostania się do rur, wymiany ich części, a w skrajnych przypadkach nawet całego systemu. Mając to na uwadze warto przy okazji wykonywania innych remontów dokonać okresowej wymiany rur. Zapewni to sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji, a nam oszczędzi stresu i dodatkowych kosztów.
Usterek hydraulicznych jest dużo więcej a powyżej to tylko te najczęstsze. Pamiętajmy, by umieć reagować na każdy sygnał, który nas niepokoi. Wzywając hydraulika możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy i stresu.