Zamarznięta woda w rurach

Obecna sytuacja klimatyczna w naszym kraju wskazuję, że mamy raczej wczesną wiosnę niż początek zimy. Nie mnie jednak czasy wysokich mrozów zapewne przyjdą, a wraz z nimi problem marznącej w rurach wody, który może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Ten problem może nas dotyczyć

Na zamarznięta wodę w rurach nie są narażone tylko i wyłącznie pomieszczenia nie ogrzewane jak na przykład domki letniskowe, piwnice poddasza czy garaże. Coraz częściej Jotka – Hydraulik ma zgłoszenia do budynków mieszkalnych, ogrzewanych cało rocznie. Żeby tak się stało wystarczy awaria sieci elektrycznej, ciepłowniczej lub naszego centralnego ogrzewania. Ponadto zapominamy też o prawidłowym zabezpieczeniu przed zimą instalacji wodnej.

Jak zapobiec

Aby maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zamarzania rur powinniśmy największy nacisk położyć na zabezpieczenie instalacji. Najbardziej w okresie zimowym zagrożone są fragmenty instalacji na zewnątrz budynku: tzw. instalacja ogrodowa, przyłącze wodociągowe oraz kanalizacja ściekowa i deszczowa. Przed nadejściem mrozów, trzeba zamknąć do instalacji ogrodowej dopływ wody, a samą instalację w miarę możliwości opróżnić. Zawory na zimę najlepiej zdemontować.

Zabezpieczenie przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych wymaga trochę więcej pracy i wiąże się niestety ze sporymi kosztami już na etapie budowy. Wykopy pod przyłącza należą do pracochłonnych i drogich robót, dlatego staramy się robić je jak najpłytsze. Niestety jest to podstawowy błąd, który często skutkuje zamarzaniem wody w rurach.

Bywają sytuacje, kiedy z przyczyn od nas niezależnych, nie można przewodów ułożyć zgodnie z ww. wymaganiami. Dobrym wyjściem jest wówczas dodatkowe zabezpieczenie ich specjalną otuliną ochronną i/lub kablem grzejnym.

Podobnie powinno zabezpieczać się instalacje, szczególnie te, które prowadzone są w bruzdach w ścianach zewnętrznych oraz nadtynkowo przez pomieszczenia słabo lub wcale nie ogrzewane. Przewody grzejne należy układać wzdłuż rurociągu, pod warstwą izolacji cieplnej. Zakres oferty rynkowej przewodów samoregulujących czy stałooporowych jest bardzo szeroki, także bez trudu można wybrać rozwiązanie dla każdego typu rurociągu.

Gdy woda zamarzła

Kiedy już rury zamarzną a jeszcze nie zostaną rozsadzone od wewnątrz przez lód, można podjąć próbę odmrożenia wody. Jeśli to możliwe, zakręcamy zawór główny i odkręcamy najbliższy zawór końcowy. Pozwoli to na swobodny wypływ wody z rury, którą będziemy podgrzewać. Postarajmy się też podnieść temperaturę w pomieszczeniu za pomocą np. dmuchawy elektrycznej. Rurę możemy ogrzewać suszarką, dmuchawą elektryczną.

Jeśli nasze zapobieganie nie przyniosło skutku, a wraz z nimi kolejne kroki celem odmarznięcia rur wezwijmy pomoc. Nasza źle wykonana praca w tym zakresie, może się źle skończyć dla naszej całej instalacji wodnej, a co za tym idzie ogromnymi kosztami zaczynając od kłucia ścian. Pamiętajmy, by dobrze zabezpieczyć się przed zimą, a na informację o nadchodzących mrozach, raz jeszcze sprawdzić, czy wszystko zostało zabezpieczone.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *