Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak udrożnić rury?

Nie znam osoby, która nie miałaby nigdy przed oczami widoku bulgoczącej wody, lub dość szybkiego podnoszenie się jej poziomu w zlewie. Wielu z nas zastanawiało się co wtedy zrobić.

Do opisania tego problemu skłonił mnie fakt korzystania w takich przypadkach od razu z środków chemicznych lub fachowca. Zachowując rozsądek, możemy w prosty sposób zrobić to sami. Domowe sposoby również mogą być skuteczne. Niech hydraulik lub środki chemiczne będą ostatecznością tym bardziej że nie które z substancji mogą uszkodzić nasze rury.

Jak możemy samodzielnie sobie poradzić? Poniżej 4 sposoby, które jestem w stanie sam zrobić

1 – Wrzątek

Poniższy przepis w podanych proporcjach wsypujemy do otworu w zlewie ( po ściągnięciu plastikowej osłony) następnie po odczekaniu 2 godzin minut zalewamy 2 litrami wrzątku

100 g soli

100 g sody oczyszczonej

1/2 szklanki octu spirytusowego

Taką samą ilość soli i sody oczyszczonej mieszamy w szklanym słoiczku.
Następnie wsypujemy mieszankę do odpływu w zlewie, umywalce lub wannie i zalewamy octem – mikstura od razu zacznie się pienić.

2 – Użycie gumowego przepychacza

Czym jest? To bardzo proste urządzenie nazywane przepychaczem gumowym lub przepychaczką. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Nakłada się go na otwór odpływowy i kilkakrotnie energicznie naciska się i odciąga drążek, pompując w ten sposób ścieki, które nie mogły swobodnie spłynąć.

Pamiętajmy jednak, ny działanie przepychacza było skuteczne, wolną ręką trzeba zatkać otwór przelewowy w umywalce, wannie lub zlewie.

3 – Pistolet

Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.

4 – Żmijka

Może się okazać, że żaden ze sposobów powyżej nie pomoże. Wtedy warto użyć sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej też żmiją. Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej.

Umieszcza się go we wlocie do rury i kręcąc korbą, powoduje jego wsuwanie w głąb instalacji. Napotykane przeszkody są wtedy przewiercane na wylot. By jednak móc użyć tego narzędzia, trzeba najpierw zdemontować syfon znajdujący się pod przyborem sanitarnym – sprężyna przez niego nie przejdzie.

Jeśli powyższe sposoby w dalszym ciągu były nie skuteczne. Powinieneś jednak skontaktować się ze specjalistą albo skorzystać z zastosowania środków chemicznych.

Pamiętajcie też o własnych umiejętnościach, jeśli jednak sprawiają wam problemy, warto powierzyć sprawę fachowcom. W tym wypadku poszukać pogotowia hydraulicznego jak np. http://hydromur.pl/.

Kamila W. Kamila W.
polub nas facebooku