Jak udrożnić rury?

Nie znam osoby, która nie miałaby nigdy przed oczami widoku bulgoczącej wody, lub dość szybkiego podnoszenie się jej poziomu w zlewie. Wielu z nas zastanawiało się co wtedy zrobić.

Do opisania tego problemu skłonił mnie fakt korzystania w takich przypadkach od razu z środków chemicznych lub fachowca. Zachowując rozsądek, możemy w prosty sposób zrobić to sami. Domowe sposoby również mogą być skuteczne. Niech hydraulik lub środki chemiczne będą ostatecznością tym bardziej że nie które z substancji mogą uszkodzić nasze rury.

Jak możemy samodzielnie sobie poradzić? Poniżej 4 sposoby, które jestem w stanie sam zrobić

1 – Wrzątek

Poniższy przepis w podanych proporcjach wsypujemy do otworu w zlewie ( po ściągnięciu plastikowej osłony) następnie po odczekaniu 2 godzin minut zalewamy 2 litrami wrzątku

100 g soli

100 g sody oczyszczonej

1/2 szklanki octu spirytusowego

Taką samą ilość soli i sody oczyszczonej mieszamy w szklanym słoiczku.
Następnie wsypujemy mieszankę do odpływu w zlewie, umywalce lub wannie i zalewamy octem – mikstura od razu zacznie się pienić.

2 – Użycie gumowego przepychacza

Czym jest? To bardzo proste urządzenie nazywane przepychaczem gumowym lub przepychaczką. Jest to gumowy kielich z drążkiem. Nakłada się go na otwór odpływowy i kilkakrotnie energicznie naciska się i odciąga drążek, pompując w ten sposób ścieki, które nie mogły swobodnie spłynąć.

Pamiętajmy jednak, ny działanie przepychacza było skuteczne, wolną ręką trzeba zatkać otwór przelewowy w umywalce, wannie lub zlewie.

3 – Pistolet

Zamiast gumowego przepychacza można użyć nowocześniejszego urządzenia (też nazywanego przepychaczem) w formie dużej strzykawki lub pistoletu zakończonych gumową przyssawką. Za jego pomocą również można zarówno odsysać, jak i przepychać (po napełnieniu urządzenia wodą) substancje powodujące zator.

4 – Żmijka

Może się okazać, że żaden ze sposobów powyżej nie pomoże. Wtedy warto użyć sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej też żmiją. Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej.

Umieszcza się go we wlocie do rury i kręcąc korbą, powoduje jego wsuwanie w głąb instalacji. Napotykane przeszkody są wtedy przewiercane na wylot. By jednak móc użyć tego narzędzia, trzeba najpierw zdemontować syfon znajdujący się pod przyborem sanitarnym – sprężyna przez niego nie przejdzie.

Jeśli powyższe sposoby w dalszym ciągu były nie skuteczne. Powinieneś jednak skontaktować się ze specjalistą albo skorzystać z zastosowania środków chemicznych.

Pamiętajcie też o własnych umiejętnościach, jeśli jednak sprawiają wam problemy, warto powierzyć sprawę fachowcom. W tym wypadku poszukać pogotowia hydraulicznego jak np. http://hydromur.pl/.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *