Najczęstsze usterki hydrauliczne

Czasami rzadziej, czasami częściej, ale w każdym domu dochodzi do awarii hydraulicznych. Nawet najlepiej zamontowana instalacja sanitarna czy wodna nie jest, całkowicie bezawaryjna a czasem jest, to nasza wina. Nieraz możemy sobie poradzić sami z naprawą, z reguły jednak wymagana jest do tego pomoc fachowca. Dlatego w ostatnim czasie spytano hydraulików we Wrocławiu, do jakich trzech najczęstszych awarii hydraulicznych dochodzi w naszych domach oraz jakie są ich przyczyny. Poniżej wyniki naszej sondy.

1. Cieknący kran.

To według hydraulików z Wrocławia najczęstsza usterka hydrauliczna. Ciągłe kapanie z kranu może być denerwujące, ponadto razem z wodą uciekają nam pieniądze, Wtedy gdy już brak nam cierpliwości wzywamy fachowca. Przyczyny? Może to być woda przeciekająca przez wylewkę, przez co kapie ona, nawet gdy kran jest zakręcony. Nieszczelność może wynikać także z przeciekania wody obok sworznia pokrętła.
W przypadku, jeżeli dokręcenie sworznia w baterii nie przyniosło rezultatów, należy przystąpić do wymiany uszczelki.

2. Zapowietrzona instalacja grzewcza i grzejniki.

Ta usterka objawia się spadkiem temperatury w instalacji. Najłatwiej to sprawdzić, przykładając rękę do grzejnika, jeśli jest znacznie zimniejszy z jednej strony, to mamy do czynienia właśnie z zapowietrzeniem. Długotrwałe zapowietrzenie powoduje, że woda gromadzi się w dolnej części kaloryfera, co pogarsza wymianę ciepła i skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń. Nowo produkowane grzejniki są już z reguły wyposażone w odpowietrzniki, które odkręcamy i w ten sposób pozbywamy się powietrza z instalacji. Z kolei większy problem jest ze starymi, żeliwnymi kaloryferami i do odpowietrzenia ich najlepiej zamówić fachowca.
3. Zapchana wanna, sedes, umywalka?

Elementy te zapychają się dostającymi się do nich włosami, papierami czy małymi przedmiotami. Zapychanie może się objawiać coraz mniejszą szybkością spływu wody, może też jednak wystąpić nagle. Jeżeli zaobserwujemy, że woda wolniej spływa, możemy spróbować udrożnić przepływ środkami chemicznymi, np. popularnym kretem. Kiedy jednak w instalacji zrobi się taki zator, że woda w ogóle nie będzie chciała spłynąć, niezbędne będzie wezwanie hydraulika. Mechaniczne usuwanie zatorów z reguły dokonuje się przy pomocy spirali, na którą założona jest odpowiednia końcówka. Do tej pory zazwyczaj używane są spirale poruszane korbką, jednak niektórzy fachowcy posiadają elektryczne spirale, dzięki czemu usunięcie zatoru jest szybsze i łatwiejsze.

Powyższe zestawienie dotyczyło zapytania 50 losowo wybranych hydraulików z Wrocławia, którzy jednogłośnie wskazali powyższe trzy najczęstsze usterki w naszych domach, z którym borykają się Klienci.
Z tego miejsca również apelują, że większość powyższych usterek, można wcześniej zapobiec, dbając
o nasze odpływy czy sprawdzając stan części eksploatacyjnych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *